Blog kategorie
Baza wiedzy o kominkach
Przechowywanie drewna – poznaj najlepsze sposoby

Każdy posiadacz kominka wie, jak przyjemnie jest ogrzać się w blasku płonącego ognia. Z tym wiąże się jednak też kwestia taka, jak przechowywanie drewna kominkowego. Jak przechowywać drewno do kominka, aby uchronić je przed wilgocią, pleśnią oraz śniegiem czy deszczem? Jak je układać? A może należy składować drewno kominkowe w domu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Blog chmura tagów
Jak ozdobić kominek? Najlepsze aranżacje!
Jak ozdobić kominek? Najlepsze aranżacje!

Kominek jest centralnym elementem pomieszczenia, w którym się znajduje. Jego odpowiednie wykończenie może rzutować na estetykę całego wnętrza. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze przemyśleć i zaplanować jego wygląd. Stylizacja kominka nie musi być uciążliwa – nieskomplikowany projekt również może zachwycać. Wystarczy, że będzie dobrze współgrać z otoczeniem.

Co można wykorzystać do ozdoby kominka?

Do ozdoby kominka służyć może właściwie wszystko, co zechcesz! Kominek, niezależnie czy jest w rogu salonu, na jego środku, czy jest instalacją wolnostojącą – przykuwa wzrok i automatycznie staje się centrum pomieszczenia.

Efekt ten nasila w sezonie grzewczym, kiedy aż chce się siąść bliżej i bliżej tego miłego źródła ciepła. Tworzy on klimat i gromadzi wokół siebie ludzi. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o jego stylowy wygląd!

Sprawdź też, jak przygotować kominek do sezonu grzewczego!

Ceglane wykończenie

Najciekawszą i zdecydowanie najbardziej popularną opcją jest wyłożenie kominka cegłą. Możliwości jest kilka. Możesz przycinać pojedyncze cegły i od razu przyklejać je na ścianie. Daje to autentyczny efekt staroświeckiej ściany, rodem z poniemieckiej kamienicy. Jest to metoda pracochłonna, poza tym coraz trudniej dostać autentyczną cegłę.

Można również kupić gotowe płytki imitujące cegły. Ich kładzenie nie będzie już tak proste, ponieważ wymaga to odpowiedniego docinania przy krawędziach oraz równego układania, aby nie zepsuć wzoru. Oprócz tego należy odpowiednio zapełnić szczeliny fugą, aby ukryć łączenia. Dlatego ta metoda jest nieco trudniejsza.

Plusami tego pomysłu jest to, że możesz pomalować ścianę wyłożoną płytkami w dowolny sposób, tak, by pasowała do reszty Twojego wnętrza. Możesz również zostawić cegłę w kolorze oryginalnym – będzie wtedy tworzyła klimat bardziej wiejski lub, w zależności od reszty wnętrza, nawet industrialny.

Klasyczny kominek obudowany białymi listwami

Klasyka gatunku

Jeśli zależy Ci na wyglądzie tradycyjnym, postaw na zabudowę klasyczną. Kominek otoczony będzie zabudową przypominającą drewniane listwy. Nad kominkiem powstanie półka na zdjęcia rodzinne lub inne elementy dekoracyjne. Przestrzeń bezpośrednio przy podłodze można zabudować płytą gresu tak, by wyglądało, jak podest. Służyć on będzie jako miejsce na ustawianie dekoracji kominka na co dzień, takich jak duże wazony czy donice z kwiatami lub kosz wiklinowy.

Styl minimalistyczny, czyli prosto i pięknie!

Minimalizm ma swoich ogromnych zwolenników. Nie ma co się dziwić – powoduje uczucie czystości, przestrzeni i elegancji. Minimalizm nie musi być surowy! Twoje wnętrze może być wykończone w ciepłych kolorach, na podłodze mogą być drewniane panele, a całości i tak może przyświecać prostota i ograniczona ilość elementów dekoracyjnych. Jak ozdobić kominek w salonie?

To proste! Ładny wkład kominkowy również może być zaprojektowany z myślą o wnętrzu minimalistycznym – nadający się do zabudowy w płyty kartonowo-gipsowe w taki sposób, aby widoczne zostały tylko szklane drzwi od paleniska. Reszta wykonana w gładkiej zabudowanie, w kolorze pasujących do reszty otoczenia. Utrzymujesz wtedy schludne i eleganckie wykończenie.

Nowoczesny minimalistyczny kominek – Extrakominki

Pomysły na ozdoby DIY

Każdy projekt DIY jest godny pochwały. Bierzesz sprawy w swoje ręce, aby wykonać element z marzeń. Dekoracja na kominek nie musi być trudna. Czasami trzeba po prostu znaleźć odpowiedni sposób, a każda realizacja stanie w zasięgu dłoni.

Najłatwiejszym sposobem ozdobienia kominka, będzie obłożenie go listwami ozdobnymi. Należy pamiętać, że muszą być wykonane z materiału, który odporny będzie na podwyższoną temperaturę. Kominek co prawda jest izolowany termicznie, ale zabudowa wciąż narażona jest na trudne warunki pracy. Listwy te nie muszą być klejone – na rynku dostępne są specjalne uchwyty, mocowane na kołki rozporowe. W ten sposób unikasz klejenia listew w miejscu, gdzie występują częste zmiany temperatur.

Stojak na drewno do kominka stojący na tarasie

Jak inaczej udekorować kominek? Zbudowanie wnęki na drewno opałowe to doskonały pomysł. Wnęka ta może być wykonane z płyt kartonowo-gipsowych. Wykończenie składać się będzie z warstwy gładzi oraz farby. Jest to prosty sposób na praktyczne przechowywanie drewna kominkowego oraz dekoracyjny element wystroju. W internecie jest mnóstwo przepisów na konstrukcje stelażowe, które przechowują łupane drewno, a jednocześnie upiększają otoczenie swoim swojskim wyglądem. To również świetny pomysł na weekendowy projekt!

Zrób to sam!

Kominek jest ozdobą samą w sobie. Jednak niewykończenie go w sposób pasujący do wnętrza to utracony potencjał. Znajdź odpowiednią dla siebie stylizację i wyciągnij z zabudowy kominkowej styl, który dopełni nastroju w zimowe wieczory, ale również upiększy pomieszczenie w sezonie letnim. Większość z prac wykończeniowych możesz wykonać samodzielnie, dzięki czemu przyjemność z rozpalania ogniska będzie jeszcze większa!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 500 222 366
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium