W jaki sposób i z jakich materiałów wykonać obudowę wkładu kominkowego? Jakich błędów nie popełniać? Czy obudowa można wykonać we władnym zakresie?
Wykonanie dobrej obudowy wkładu kominkowego nie jest zadaniem trudnym, przeznaczonym dla specjalistów. Oczywiście wiele zależy od kształtu i charakteru obudowy, jednak jeśli zaplanowaliśmy zbudowanie prostej, nowoczesnej bryły, bez wykorzystania ciężkich i trudnych w obróbce materiałów (jak granit), możemy zatrudnić do wykonania takiego zadania pracowników budowlanych zajmujących się wykończeniami (płytki, malowanie itp) - poradzą sobie z taką pracą bez problemu. Ważne jest jednak aby się odpowiednio przygotowali i zapoznali z podstawowymi zasadami budowy kominka.
1. Zaplanowanie (projektowanie) obudowy kominka
Zanim przystąpimy do wykonania obudowy kominka, należy oczywiście ją dobrze zaplanować. Jaki będzie miała kształt i z czego będzie wykonana. Czy będzie prosta, czy będzie miała wnęki na drewno, czy zastosowane zostaną inne materiały ozdobne jak kamień. Obecnie nasi klienci najczęściej wykonują proste obudowy, w minimalistycznym stylu, bez wykorzystania materiałów dodatkowych (np kamieni).
2. Wybór materiałów do obudowania kominka
Do wykonania obudowy wykorzystuje się obecnie płyty silikatowe / z krzemianu wapnia (zobacz produkty: Scamol, Silca, Promat). Dzięki ich zastosowaniu nie ma potrzeby używania wełny kominkowej, taśm i uszczelnień. Płyty krzemianowe są materiałem niepalnym i izolującym. Mogą być także materiałem konstrukcyjnym, co oznacza że przy wykonaniu obudowy nie będzie potrzebny stelaż (jak do płyt gipsowo-kartonowych). Do łączenia płyt krzemianowych wykorzystuje się specjalny klej oraz czarne wkręty fosfatowane. Zewnętrzne wykończenie obudowy kominka także może być różne. Najczęściej wykorzystuje się siatkę tynkarską i masę szpachlową. Obudowa po wykonaniu ma strukturę gładkiej ściany, którą można pomalować lub przykleić do niej płytki czy kamień.
Poniższa grafika przedstawia schemat przykładowej obudowy wykonanej z płyt Scamol
3. Wykonanie obudowy kominka
Najkrócej mówiąc, wykonanie obudowy polega na odpowiednim przyklejeniu i skręceniu płyt krzemianowych w taki sposób, aby stworzyły konstrukcję dookoła kominka, nie dotykając jego ścianek. Obudowa kominka powinna być wentylowana za pomocą kratek kominkowych, oraz posiadać komorę dekompresyjną. Szczegółowe informacje znajdują się w dalszej części tego tekstu.
Najlepszą instrukcją wykonania obudowy kominka jest film nagrany przez producenta płyt kominkowych Skamol
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
1. Narzędzia potrzebne do obudowania kominka
Do obróbki i wycinania płyt oraz ich klejenia, potrzebne będą standardowe narzędzia wykorzystywane w branży budowlanej. Płyty można ciąć ręczną piłką do drewna lub wyrzynarką. Przyda się także wiertarka oraz narzędzia do rozprowadzania kleju (paca, kielnia).
2. Obudowa a wkład kominkowy - odległości
Należy pamiętać, że wkład kominkowy w obudowie potrzebuje przestrzeni, aby obudowa miała w środku swobodny obieg powietrza. Zaleca się aby z każdej strony wkładu kominka (lewa, prawa i za kominkiem) było około 10 cm odstępu do płyty krzemianowej. Dopuszczalne są jednak mniejsze odległości, szczególnie jeśli na kominek jest mało miejsca. Trzeba jednak pamiętać wtedy o szczególnie dobrej wentylacji kominka za pomocą kratek kominkowych.
3. Odstępy dylatacyjne
Należy pamiętać aby na froncie kominka, płyty nie stykały się z ramą drzwi kominka, ani z jego obudową, ponieważ istnieje wtedy duże ryzyko pękania płyt (wysoka temperatura i pracujący wkład kominkowy). Zaleca się pozostawienie około 1-2 cm dylatacji między ramą drzwi kominka a płytą. Odstęp ten można zasłonić stalową ramką (blendą) dedykowaną do danego modelu wkładu.
Poniższa grafika przedstawia popękaną obudowę, w której nie zachowano odstępów między ramą drzwi a płytą.
4. Płyty za kominkiem
Wykonując obudowę kominka należy pamiętać o tym, aby płyty były przyklejone także do ścian za kominkiem (w środku obudowy). Płyty te można przykleić do ściany specjalnym do tego dedykowanym klejem lub dobrym klejem elastycznym, stosowanym do płytek ceramicznych. Pomocne będą także specjalne kołki z dużym kołnierzem, które będą wzmocnieniem całej konstrukcji.
5. Łączenie płyt i wykonanie konstrukcji kominka
Obudowę kominka można wykonać bez konstrukcji z profili stalowych (jak przy płycie gipsowo-kartonowej, przy ściankach działowych). Wykonanie takich połączeń dobrze obrazuje film, do którego link znajduje się wyżej. Można jednakże wykonać obudowę, która opierać się będzie na konstrukcji z profili (jak przy ściance działowej). Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie, gdy do obudowy przyklejone będą ciężkie materiały ozdobne, jak kamień
6. Kratki kominkowe
Należy pamiętać, że temperatura w obudowie kominka jest bardzo wysoka. Każda obudowa kominka musi być dobrze wentylowana, przez kratki kominkowe. Jedną kratkę kominkową należy wstawić pod wkładem kominkowym (między kominkiem a podłogą), drugą zaś na górze obudowy kominka, poniżej komory dekompresyjnej, która znajduje się pod stropem. Dolna kratka pobiera powietrze z pomieszczenia; powietrze w obudowie opływa kominek, ogrzewa się i wydostaje górną kratką kominkową. Ruch powietrza wymusza grawitacja (ciepłe powietrze ucieka do góry).
Należy pamiętać, że kratki kominkowe muszą mieć odpowiednią wielkość i być odpowiednio ustawione, skierowane (dotyczy to kratek luft). Trzecią, zwykle najmniejszą kratkę montuje się w komorze dekompresyjnej kominka
7. Komora dekompresyjna
Komora dekompresyjna to przestrzeń w obudowie kominka, która znajduje się pod stropem. Ma ona za zadanie izolować strop budynku od wysokiej temperatury w obudowie kominka. Tworzy się ją montując "półkę" z płyty krzemianowej, w górnej części obudowy kominka. Powstała komora powinna być wentylowana jedną lub dwoma, niewielkimi kratkami kominkowymi.
Poniżej znajduje się grafika, przedstawiająca obudowę kominka, z komorą dekompresyjną, na przykładzie systemu SILCA.
Płyty Skamoenclosure Board
SkamoEnclosure Board służy do budowy kominka, będąc jednocześnie jego izolacją. Tworzy lekką oraz sztywną konstrukcję i jest łatwa w obróbce przy użyciu tradycyjnych narzędzi stolarskich. Płyta do zabudowy kominka Skamoenclosure jest doskonałym izolatorem wysokich temperatur panujących wewnątrz obudowy kominkowej, zapewnia bezpieczny ich poziom po stronie zewnętrznej. Idealnie nadaje się do izolacji belki drewnianej, ścianek bocznych oraz ściany za kominkiem.
Wyjątkowa odporność termiczna sprawia, że płyty kominkowe SkamoEnclosure Board są w stanie wytrzymać ciągłe cykle ciepła do maksymalnej temperatury roboczej. Niska przewodność cieplna zapewnia maksymalną izolację w całym zakresie temperatur – sprawiając, że jest to idealny produkt do wykonywania obudów kominkowych. Są to płyty kominkowe będące doskonałym rozwiązaniem w systemach do budowy kominków.
Jeśli masz wątpliwości lub pytania, zapraszamy do kontaktu. Przygotujemy dla Ciebie bezpłatną ofertę na wszystkie materiały potrzebne do wykonania obudowy kominka.
tel.: 500 222 366 (pn.-pt, 8-16.oo)
biuro@extrakominki.pl - kominki