Blog kategorie
Baza wiedzy o kominkach
Przechowywanie drewna – poznaj najlepsze sposoby

Każdy posiadacz kominka wie, jak przyjemnie jest ogrzać się w blasku płonącego ognia. Z tym wiąże się jednak też kwestia taka, jak przechowywanie drewna kominkowego. Jak przechowywać drewno do kominka, aby uchronić je przed wilgocią, pleśnią oraz śniegiem czy deszczem? Jak je układać? A może należy składować drewno kominkowe w domu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Blog chmura tagów
Jaki kominek do salonu wybrać? Podpowiadamy!
Jaki kominek do salonu wybrać? Podpowiadamy!

Kominek do salonu tworzy niezwykle przytulny nastrój i potrafi nadać wnętrzu odrobinę magii. Na rynku dostępne są różne rodzaje kominków do salonu, a w tym nowoczesne i klasyczne modele, które efektywnie spełniają swoje zadanie oraz doskonale prezentują się w pomieszczeniu. Jak wybrać kominek salonowy? W tym artykule znajdziesz podpowiedzi.

Kominek salonowy – istotne kwestie techniczne

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kominka? Po pierwsze, nowoczesny kominek w salonie musi być dostosowany do pomieszczenia, w jakim ma być ustawiony. Mimo że można go zamontować w zasadzie wszędzie, warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi nam, jakie urządzenie będzie najbardziej efektywnym rozwiązaniem w naszym przypadku.

Zacznijmy od wyboru miejsca, w którym ustawimy kominek salonowy. Musi on być tak umiejscowiony, by można było go łatwo podłączyć do komina, a jego eksploatacja, w tym rozpalanie w kominku czy czyszczenie kominka, była wygodna. Jednocześnie zadbajmy o to, by kominek do salonu nie stał bezpośrednio obok drewnianego wyposażenia. Bardzo istotne jest także podciśnienie, jakie występuje w kominie (inaczej ciąg kominowy). Jest ono potrzebne, by uwolnić gazy grzewcze, które powstają w komorze spalania. Aby bezproblemowo eksploatować kominek, trzeba wygospodarować min. ok. 4 metry salonu.

Jeśli chodzi o moc kominka, to tutaj przyjąć trzeba założenie, że 1 kW mocy pieca ogrzewa ok. 10-12 mkw. powierzchni pomieszczenia (o wysokości 2,5 m). Jednak rzadko kiedy kominek jest podstawowym źródłem ciepła. Jest raczej rozpalany dla przyjemności lub dogrzania pomieszczenia.

Rodzaje kominków do salonu

Zacznijmy od kominków wolnostojących, które są łatwe i szybkie w montażu. Ich koszt jest dużo niższy od ceny zamontowania wkładu oraz nie są wymagane żadne poważniejsze prace remontowe czy ingerencja w bryłę budynku. Kominki do salonu wolnostojące znajdują się w ognioodpornej obudowie i od razu można je podłączyć do systemu kominowego. Są funkcjonalne, a ich zróżnicowany design pozwala je dopasować zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych. Są doskonałym wyborem dla osób, które chcą mieć w domu kominek bez konieczności dużych nakładów finansowych.

Drugim rodzajem są wkłady kominkowe, które podłączane są do komina. Wkład może być wykonany z żeliwa (rozwiązanie droższe, ale trwalsze) lub ze stali (opcja tańsza, ale niestety nie tak trwała). Na rynku dostępne są także kominki do salonów z tzw. płaszczem wodnym. Płaszcz wodny podłącza się do centralnego ogrzewania. Ścianki korpusu wkładu podwójne ścianki, a w przestrzeni między nimi znajduje się woda. Nagrzana ciepłem kominka woda płynie do instalacji grzewczej.

Jeśli chodzi o design wkładów, do wyboru mamy wkłady jednostronne (z przeszkleniem drzwiczek) narożne (z przeszkleniem drzwiczek i jednej ścianki) lub trójstronne (z przeszkleniem drzwiczek i ścianek bocznych). Na rynku dostępne są także kominki z szybami panoramicznymi, które uwalniają więcej ciepła i dają ładny widok na ogień – są one jednak droższe. Wkłady kominkowe dają dużą wolność aranżacyjną, jednak wymagają większych inwestycji i prac remontowych.

Ostatnim omawianym w tym artykule rodzajem jest biokominek. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają w mieszkaniu instalacji kominowej, a chciałyby móc cieszyć się blaskiem ognia w swoich czterech ścianach. Można zamontować je w zasadzie wszędzie. Dostępny jest w opcji wolnostojącej lub ściennej. Te proste kominki do salonów są bardzo mobilne — jeśli mamy potrzebę, możemy przestawić je w inne miejsca. Są również ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ nie emitują dymu ani zapachu.

rodzaje kominków do salonu

Zalety i wady kominka w salonie

Kominki do salonów mają swoich zwolenników i przeciwników. Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?

Zacznijmy od zalet. Po pierwsze kominek w salonie pozwala szybko ogrzać przestrzeń, zanim uruchomimy centralne ogrzewanie (np. przed rozpoczęciem sezonu grzewczego). Daje niejednostajne nastrojowe światło, tworzy w domu ciepły i magiczny nastrój. Dodatkowo pełni funkcje dekoracyjne, a palące się drewno wytwarza charakterystyczny zapach i dźwięk, które wielu osobom kojarzą się z ciepłem domowego ogniska.

A wady? Kominki salonowe to przede wszystkim dodatkowy obowiązek. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu kominka i przewodu kominowego, a także zadbać o zakup zapasu drewna (sprawdź, jakie drewno do kominka w salonie będzie najlepsze). Palenie w kominku w salonie generuje niestety zwiększoną ilość kurzu i popiołu, a także odpadów z drewna. Zdarza się także, że do domu dostanie się dym. A jeśli w naszym domu mieszkają dzieci, należy zadbać o bezpieczeństwo i zabezpieczyć kominek przed ich dostępem.

kominki salonowe

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 500 222 366
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium