Blog kategorie
Baza wiedzy o kominkach
Przechowywanie drewna – poznaj najlepsze sposoby

Każdy posiadacz kominka wie, jak przyjemnie jest ogrzać się w blasku płonącego ognia. Z tym wiąże się jednak też kwestia taka, jak przechowywanie drewna kominkowego. Jak przechowywać drewno do kominka, aby uchronić je przed wilgocią, pleśnią oraz śniegiem czy deszczem? Jak je układać? A może należy składować drewno kominkowe w domu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Blog chmura tagów
Jaki kominek z płaszczem wodnym wybrać?
Jaki kominek z płaszczem wodnym wybrać?

Wkład kominkowy stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych kotłów grzewczych. Zyskuje coraz większe uznanie ze względu na stosunkowo niskie koszty eksploatacji – drewno i pellet to obecnie najtańsze paliwo. Żeby instalacja spełniała swoją funkcję, musi być prawidłowo wykonana. Sprawdź, jaki kominek z płaszczem wodnym wybrać!

Kominek z płaszczem wodnym – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kominki z płaszczem wodnym umożliwiają rozprowadzanie ciepła w różnych pomieszczeniach. Posiadają korpus, w którym znajduje się woda. Czynnik grzewczy doprowadzany jest do kaloryferów lub rur w „podłogówce”. Urządzenie może służyć do zasilania c.w.u. lub być wykorzystywane jako uzupełnienie istniejącej instalacji – kominek a pompa ciepła to sposób na znaczne oszczędności.

Żeby system spełniał założone oczekiwania, musi być odpowiednio dobrany. Do kluczowych elementów należą:

  • moc grzewcza kominka,

  • materiał wykonania wkładu kominkowego (najczęściej stosuje się żeliwo lub stal),

  • maksymalne ciśnienie robocze,

  • sprawność grzewcza,

  • średnia moc z wody,

  • wymiary i średnica komina,

  • materiał opałowy.

Jak dobrać kominek z płaszczem wodnym do metrażu?

Do istotnych elementów zalicza się dopasowanie mocy grzewczej. Jaki kominek z płaszczem wodnym sprawdzi się na 100 m2, a jaki będzie lepszym rozwiązaniem na większej przestrzeni? W sprzedaży dostępne są produkty o zróżnicowanej mocy. Im wyższa wartość, tym większa powierzchnia do ogrzania. Producenci z reguły informują, do jakiego metrażu przeznaczony jest wkład kominkowy, ale można to także wyliczyć samodzielnie. W tym celu wykorzystuje się wzór D = V x G x Dt [W], gdzie:

  • D oznacza straty ciepła (w watach),

  • V – wskazuje na kubaturę budynku (w m3),

  • Dt – określa różnicę pomiędzy temperaturą wewnętrzną oraz zewnętrzną,

  • G – to współczynnik przenikalności cieplnej [W/°C/m3].

Jaki kominek z płaszczem wodnym na 100m2?

Do ogrzania domku lub mieszkania do 100 m2 wystarczy kominek o mocy 10 kW. Jest to jednak wartość orientacyjna, bo dużo zależy od zastosowanej izolacji obiektu. Doskonale sprawdza się m.in. wkład kominkowy MBM PW 10 charakteryzujący się stylowym designem. Model wyposażono w systemy dopowietrzania komory spalania oraz czystej szyby.

Jaki kominek z płaszczem wodnym na 120m2?

Zastanawiasz się, jaki kominek z płaszczem wodnym sprawdzi się na 120 m2? W tym wypadku poleca się urządzenia o mocy 12 kW. Do interesujących modeli należy m.in. kominek Zuzia Eco 12 kW Deco. Egzemplarz posiada pojemną komorę spalania z żeliwa. Wyposażono go także w system czystej szyby oraz deflektor wydłużający drogę spalin i zwiększający efektywność cieplną.

Jaki kominek z płaszczem wodnym na 150m2?

Zapewnienie komfortu cieplnego w obiekcie o większej powierzchni wymaga doboru odpowiedniego urządzenia. Jaki kominek z płaszczem wodnym sprawdzi się na 150 m2. Możesz postawić na model Edil Kamil o mocy 14,7 kW i sprawności cieplnej na poziomie 82%. Model wyposażono w drzwiczki z ceramiczną szybą oraz elektroniczny regulator.

Jaki kominek z płaszczem wodnym na 200m2?

Jeśli nie wiesz, jaki kominek z płaszczem wodnym wybrać do lokalu o powierzchni 200 m2, sięgnij po urządzenia o mocy 20 kW. Wśród ciekawych opcji warto wskazać wkład Lucy PW o sprawności 82%. Model posiada dekoracyjną szybę odporną na działanie temperatury do 800°C. Komorę spalania wyłożono płytami Termotec akumulującymi ciepło.

Kominek z płaszczem wodnym to doskonały wybór!

Decydując się na piece wodne lub kominki z płaszczem wodnym, weź pod uwagę parametry techniczne. Do szczególnie istotnych należy moc nominalna. Przy wyborze odpowiedniego modelu uwzględnij rodzaj budynku i zastosowane w nim izolacje. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, skorzystaj z pomocy fachowców. Pamiętaj, że montaż urządzenia to inwestycja długoterminowa, dlatego dopasowanie właściwego wkładu kominkowego ma ogromne znaczenie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 500 222 366
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium