Blog kategorie
Baza wiedzy o kominkach
Przechowywanie drewna – poznaj najlepsze sposoby

Każdy posiadacz kominka wie, jak przyjemnie jest ogrzać się w blasku płonącego ognia. Z tym wiąże się jednak też kwestia taka, jak przechowywanie drewna kominkowego. Jak przechowywać drewno do kominka, aby uchronić je przed wilgocią, pleśnią oraz śniegiem czy deszczem? Jak je układać? A może należy składować drewno kominkowe w domu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Blog chmura tagów
Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym?
Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym?

Kominki powietrzne - TOP 30

Jaki kominek wybrać? Wkład powietrzny czy kominek z płaszczem wodnym? Który lepiej sprawdzi się w moim domu? Od czego to zależy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na te i wiele innych pytań należy sobie odpowiedzieć przed zakupem kominka. Warto dobrze przemyśleć ten wybór, ponieważ późniejsza zmiana kominka do duże przedsięwzięcie i wysokie koszty.

W rozmowach z klientami często spotykamy się z pytaniem kupujących: "Czy warto jest zainstalować kominek z płaszczem wodnym? Czy to się opłaca?"

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualna i zależna od wielu czynników. Każda osoba planująca zakup i montaż kominka, powinna dogłębnie przemyśleć ten temat, ponieważ późniejsza zmiana kominka jest dość trudna i wiąże się z dużymi kosztami. Zanim odpowiemy na pytanie, jakie kominki wybrać, sprawdźmy czym się różnią i jak są zbudowane.

Wkład kominkowy powietrzny

Kominek powietrzny do urządzenie, które bez względu na rodzaj paliwa (drewno, brykiet, pelet, gaz) oddaje energię cieplną do pomieszczenia głównie przez szybę i kratki kominkowe, zamontowane w obudowie. W niektórych przypadkach, w celu lepszego rozprowadzenia ciepła, stosuje się także system DGP (dystrybucję gorącego powietrza), który za pomocą specjalnych, izolowanych rur dostarcza gorące powietrze z obudowy kominka do innych pomieszczeń. Montaż kominka powietrznego jest stosunkowo prosty i niedrogi.

Kominek z płaszczem wodnym.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym, to urządzenie które oddaje ciepło do pomieszczenia przez szybę i obudowę (jak kominek powietrzny) oraz do układu C.O poprzez wodę, która przepływa przez kominek. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciepło z kominka jest rozprowadzane równomiernie po całej powierzchni domu i dociera do jego najdalszych miejsc, poprzez kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe. To duża zaleta kominków wodnych; jednakże wadą jest dość wysoki koszt ich instalacji i podłączenia do układu grzewczego budynku. Należy także pamiętać, że do kominka wodnego niezbędny jest zakup takich akcesoriów jak sterownik z przepustnicą oraz wymiennik ciepła i pompy.

Przykładowy schemat podłączenia kominka z płaszczem wodnym w układzie otwartym:

(źródło: Kratki)

Który kominek jest dla mnie?

Obydwa rodzaje urządzeń mają swoje wady i zalety. Wkład kominkowy powietrzny jest urządzeniem prostym i relatywnie tanim w instalacji i eksploatacji. Nie wymaga podłączenia do układu C.O., można w nim palić także poza sezonem grzewczym. Wadą takiego kominka jest nierównomierne rozprowadzenie ciepła po budynku. Wkład z płaszczem wodnym jest nieco droższy, jego instalacja jest kosztowna - wymaga więcej pracy i zatrudnienia fachowca (najczęściej hydraulika lub specjalisty od C.O).

Zakup i montaż kominka wodnego, opłaca się jeśli wkład kominkowy, będzie używany regularnie i intensywnie. Zyski płynące z ogrzewania kominkiem będą wyższe niż koszty jego instalacji i podłączenia do układu ogrzewania budynku. Jeśli kominek używany będzie sporadycznie i rekreacyjnie, w celu dogrzania budynku, stworzenia miłej atmosfery - lepszym rozwiązaniem jest kominek powietrzny.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 500 222 366
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium