Blog kategorie
Baza wiedzy o kominkach
Przechowywanie drewna – poznaj najlepsze sposoby

Każdy posiadacz kominka wie, jak przyjemnie jest ogrzać się w blasku płonącego ognia. Z tym wiąże się jednak też kwestia taka, jak przechowywanie drewna kominkowego. Jak przechowywać drewno do kominka, aby uchronić je przed wilgocią, pleśnią oraz śniegiem czy deszczem? Jak je układać? A może należy składować drewno kominkowe w domu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Blog chmura tagów
Koza, czyli piec wolnostojący – czy warto go wybrać do ogrzania domu?
Koza, czyli piec wolnostojący – czy warto go wybrać do ogrzania domu?

Kominek w domu to marzenie wielu osób. Niestety postawienie zabudowanego kominka jest w wielu przypadkach niemożliwe, a do tego kosztowne i czasochłonne. Na szczęście rozwiązaniem są piece-kozy, które pozwolą cieszyć się ciepłem ogniska w swoich czterech ścianach, bez względu na wielkość pomieszczenia.

Czym jest piec wolnostojący typu koza?

Piec koza to doskonała alternatywa dla klasycznych kominków, a ogromny wybór modeli i typów pozwala dopasować wersję do charakteru własnego mieszkania. Dostępne są piece klasyczne, przypominające wyglądem tradycyjny kominek, ale również klimatyczne propozycje w stylu retro. Wybrany piecyk może być prosty i praktycznie pozbawiony elementów ozdobnych albo wprost przeciwnie – posiadać fantazyjne wykucia, które zdobią i nadają całości bardziej dekoracyjnego charakteru. „Koza” może różnić się także materiałem, z którego jest wykonana i tutaj do wyboru są dwie opcje – żeliwo lub stal. Wbrew pozorom materiał jest niezwykle istotny, ponieważ odpowiada za waga produktu oraz szybkość jego nagrzewania i późniejszego oddawania ciepła.

Koza

Zalety pieców wolnostojących

Piecyki kozy mają sporo zalet, które z pewnością zostaną docenione przez ich użytkowników. Do najważniejszych z nich należy łatwe dopasowanie takich modeli do praktycznie każdego pomieszczenia. Są lekkie, ustawne, nie zajmują dużo miejsca i można je postawić nawet w domach starszego typu, w których budowa klasycznego kominka jest już niestety niemożliwa. Piecyki opalane są przeważnie drewnem. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach opału w okresie grzewczym. Stosunkowo niewielkie rozmiary pozwalają nie tylko dowolnie ustawić piecyk w domu, ale również wpływają na nieduży koszt takiego rozwiązania. Na końcu warto wspomnieć o cechach typowo estetycznych – kominki wolnostojące pięknie zdobią mieszkanie i tworzą w nim przyjemną atmosferę.

Piecyk wolnostojący

Wady pieców wolnostojących

Niestety piecyki typu koza nie są wolne od wad, chociaż nie przyćmiewają one zupełnie ich zalet. Jednakże warto o nich wspomnieć, aby przyszły użytkownik kominków wolnostojących był ich świadomy. Po pierwsze do „kozy” nie można podpiąć płaszcza wodnego, więc taki kominek ogrzewa tylko to pomieszczenie, w którym się znajduje plus ewentualnie przyległe do niego pokoje. Ponadto zarówno stal, jak i żeliwo oraz rura odprowadzająca dym nagrzewają się do wysokich temperatur. Trzeba więc zwrócić na ten fakt uwagę, szczególnie gdy w domu przebywają małe dzieci lub zwierzęta. Ponadto piecyki szybko oddają ciepło i po wypaleniu całego drewna w palenisku będą dość szybko się ochładzać. Taki model z powodzeniem może dogrzać pomieszczenie np. nocą, ale nie zapewni stałego ciepła.

Koza eco

Jaką kozę wybrać?

Jak wspomnieliśmy wyżej, na rynku można znaleźć wiele modeli piecyków typu koza zróżnicowanym pod względem rozmiarowym, estetycznym, materiałowym itd. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba przede wszystkim dopasować piecyk do wielkości wybranego pomieszczenia. Ponadto należy pamiętać, że piecyki żeliwne rozgrzewają się wolniej od stalowych, ale również wolniej oddają ciepło. Kolejną kwestią jest ustawienie „kozy”, bo chociaż taki piecyk dużo łatwiej zamontować w pomieszczeniach, to jednak powinny być zachowane bezpieczne odległości od ścian, mebli czy pozostałego wyposażenia. Zalecany dystans to minimum 80 centymetrów. Trzeba też zwrócić uwagę na przewód kominowy, którego wielkość powinna być dopasowana do wielkości piecyka oraz odległość „kozy” od sufitu (minimum 165 centymetrów).

Szukasz praktycznego rozwiązania, ale nie możesz się zdecydować? Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci, jaki piec lub kominek wybrać!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 500 222 366
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium