Blog kategorie
Baza wiedzy o kominkach
Przechowywanie drewna – poznaj najlepsze sposoby

Każdy posiadacz kominka wie, jak przyjemnie jest ogrzać się w blasku płonącego ognia. Z tym wiąże się jednak też kwestia taka, jak przechowywanie drewna kominkowego. Jak przechowywać drewno do kominka, aby uchronić je przed wilgocią, pleśnią oraz śniegiem czy deszczem? Jak je układać? A może należy składować drewno kominkowe w domu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Blog chmura tagów
Jaki przewód kominowy wybrać do kominka?
Jaki przewód kominowy wybrać do kominka?

Kominki pełnią w domach nie tylko funkcję czysto praktyczną, ale również dekoracyjną. Jednak, aby kominek spełniał wszystkie oczekiwania, należy zadbać także o jego techniczne elementy. Wśród nich o właściwe podłączenie całości oraz odpowiednie wymiary każdej pojedynczej części, w tym przede wszystkim przewodu kominkowego. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Do czego służy przewód kominowy w kominku?

Najprościej rzecz ujmując, przewody kominkowe służą do odprowadzania dymu z paleniska kominka. Ważną funkcją kominków i kóz jest ogrzewanie pomieszczeń, ale żeby tak się stało, muszą być one odpowiednio rozgrzane. Dochodzi do tego poprzez spalanie drewna. Efektem ubocznym tego procesu jest dym, który nie powinien wydostawać się poza obręb kominka. Taka sytuacja grozi poważnymi konsekwencjami, w tym zatruciem. Bezpieczne użytkowanie kominków w domach i mieszkaniach jest możliwe właśnie dzięki podpięciu ich do przewodów kominowych, które odprowadzają dym na zewnątrz. Przewody kominowe do kominka muszą jednak spełniać pewne wymagania.

Jakie są wymagane wymiary komina?

Wymiary komina zależą przede wszystkim od wybranego rodzaju kominka.

  • W przypadku urządzeń na drewno piece wolnostojące – kozy mają zwykle okrągły wylot spalin o średnicy fi 150 mm.

  • Wkłady kominkowe powietrzne i z płaszczem wodnym posiadają najczęściej wylot spalin o średnicy 200 mm.

  • W nowych budynkach stosuje się dziś zwykle kominy systemowe (ceramiczne). Najlepiej jest zainstalować komin o średnicy 200 mm, ponieważ będzie można podłączyć do niego 99% urządzeń sprzedawanych na rynku (wystarczy zastosować specjalne przejścia do kominów ceramicznych, np. 150/200).

  • Biokominki – w ogóle nie potrzebują komina, ponieważ spalany jest w nich alkohol, który nie produkuje spalin.

  • Kominki gazowe – wymagają specjalnego rodzaju komina. Jest nim komin dwuścienny koncentryczny, który jedną komorą odprowadza spaliny, a drugą dostarcza do urządzenia powietrze (tlen do spalania).

  • Kominki na pelet mają zwykle wyjście spalin fi 80 mm lub fi 100 mm. Stosuje się do nich specjalne rury spalinowe.

Wymagania dla przewodów kominowych do podłączenia wkładu kominkowego

W przypadku kominków kluczowym elementem jest podłączenie ich do przewodu, ale jak podłączyć wkład kominkowy do komina? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy komin posiada tzw. wyczystkę, w której będą gromadzone pozostałości spalania. Ponadto przewody kominowe nie mogą mieć żadnych przewężeń oraz odchyleń od pionu przekraczających kąt 30 stopni. Rozmiary przewodów kominowych powinny odpowiadać wspomnianym wyżej normom. Jeśli są one zbyt szerokie, można je zwęzić metodą koszulkowania, czyli poprzez umieszczenie we wnętrzu istniejącego komina odpowiedniej rury ze stali kwasoodpornej. Ta metoda sprawdzi się też w przypadku wykorzystywania starych przewodów kominowych, które trzeba dostosować do nowej instalacji.

Niezwykle ważna jest również izolacja przewodu, ponieważ powinien on być odporny na wysoką temperaturę oraz wilgoć. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie przewodu wewnątrz budynku, co dodatkowo zminimalizuje straty ciepła. Ponadto wylot komina powinien znajdować się minimum 60 centymetrów nad kalenicą dachów płaskich oraz 30 centymetrów w przypadku dachów spadzistych. Zachowanie wszystkich tych przepisów pozwoli cieszyć się ciepłem własnego kominkowego ognia w bezpiecznych warunkach domowych. Postaw na przytulny klimat w swoim domu!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 500 222 366
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium