Blog kategorie
Baza wiedzy o kominkach
Przechowywanie drewna – poznaj najlepsze sposoby

Każdy posiadacz kominka wie, jak przyjemnie jest ogrzać się w blasku płonącego ognia. Z tym wiąże się jednak też kwestia taka, jak przechowywanie drewna kominkowego. Jak przechowywać drewno do kominka, aby uchronić je przed wilgocią, pleśnią oraz śniegiem czy deszczem? Jak je układać? A może należy składować drewno kominkowe w domu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Blog chmura tagów
Jak palić w biokominku?
Jak palić w biokominku?

Biokominek to idealne rozwiązanie, kiedy z różnych względów nie możemy pozwolić sobie na montaż tradycyjnego kominka. Stworzy kameralny, domowy klimat, będąc przy tym urządzeniem ekologicznym i cechującym się pięknym i funkcjonalnym designem. Wielu potencjalnych nabywców przed zakupem urządzenia zastanawia się, czym palić w biokominku? Jakiego paliwa używać? I jakie są zalety paliw do biokominków? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Paliwo do biokominka – zalety

Płyn do biokominka to przede wszystkim surowiec ekologiczny, co stanowi jedną z jego największych zalet. To w pełni bezpieczne dla środowiska źródło energii, które powstaje z bioetanolu – alkoholu, który uzyskuje się dzięki fermentacji biomasy roślinnej (pochodzącej np. z buraków, ziemniaków czy też z trzciny cukrowej). Taki płyn nie wytwarza dymu – podczas jego spalania pojawia się jedynie para wodna i bardzo mała ilość dwutlenku węgla (ilość podobną do tej, która powstaje wskutek oddychania). Dlatego biokominki są rozwiązaniem bezpiecznym i nieszkodliwym dla zdrowia. Taki sposób spalania nie wymaga dostępu do przewodów kominowych. Można więc ustawić go w dowolnym miejscu w domu lub w mieszkaniu.

Poza względami ekologicznymi i bezpieczeństwem dla zdrowia biopaliwo posiada jeszcze jedną bardzo ważną zaletę: wygodę użytkowania. Dzięki temu, że w procesie spalania nie powstaje dym, osad ani popiół, nie trzeba kominka czyścić. Nie mamy także problemu z przechowywaniem drewna jak w przypadku tradycyjnego kominka. Zapakowany w wygodne opakowania o niewielkich pojemnościach płyn możemy przechowywać po prostu w dowolnym miejscu w domu lub w mieszkaniu.

Różne zapachy i kolory biopaliwa

To, czego nie mamy w tradycyjnych kominkach, to możliwość wyboru zapachu paliwa. Możemy wybierać spośród zapachów neutralnych i bardzo delikatnych bądź zapachów pobudzających lub wyciszających zmysły, jak np. zapach kawy czy lasu. Ponadto płyn nawilża powietrze. Jest więc świetną alternatywą dla tradycyjnego nawilżacza. W zależności od składu konkretnego produktu kolor płomienia w biokominku może być różny: od żółtych, przez pomarańczowe, czerwone lub niebieskie. Daje to ciekawe efekty wizualne i tworzy unikatowy klimat we wnętrzu.

Jakie biopaliwo kupić?

Po pierwsze nie kierujmy się wyłącznie ceną. Niskiej jakości biopaliwo może przyczynić się do nieprawidłowego funkcjonowania urządzenia czy też wydzielać drażniący zapach alkoholu lub bezwonne, ale szkodliwe substancje. Poza testem zapachu (braku drażniącej woni alkoholu), najlepiej wybrać paliwo atestowane np. przez Międzynarodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Wówczas mamy gwarancję, że produkt nie zaszkodzi naszemu zdrowiu i nie przyczyni się do awarii urządzenia.

W jaki sposób palić w biokominku?

Jak prawidłowo dostarczać paliwo do biokominka? Jest to bardzo proste i wygodne, należy jednak przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Paliwo nalewa się do metalowego pojemnika umieszczonego w otworze biokominka. Ważne, by płyn wlać jedynie do poziomu 50% pojemności, dzięki czemu unikniemy jego rozlania.

Aby korzystanie z biokominka było bezpieczne, pamiętajmy o tym, by nigdy nie dolewać paliwa do palącego się ognia. Grozi to poparzeniami lub tym, że ogień może się rozprzestrzenić. Po wygaśnięciu płomienia należy odczekać aż biokominek się schłodzi i dopiero wlać płyn.

Jak wydajne jest paliwo do biokominka?

Podczas standardowej eksploatacji urządzenia w ciągu 2,5 do 5 godzin palenia spalamy jeden litr paliwa. To ilość uśredniona. Faktyczna wydajność paliwa jest uzależniona od tego, jak wysokie mamy ustawienie płomienia oraz od miejsca ustawienia urządzenia. W pomieszczeniach, w których panują przeciągi, rzeczywista szybkość spalania jest znacznie szybsza. Dlatego najlepiej ustawić biokominek w zacisznym, nienarażonym na przeciągi miejscu – tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się migoczącymi płomieniami przez długie zimowe wieczory!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 500 222 366
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium