Blog kategorie
Baza wiedzy o kominkach
Przechowywanie drewna – poznaj najlepsze sposoby

Każdy posiadacz kominka wie, jak przyjemnie jest ogrzać się w blasku płonącego ognia. Z tym wiąże się jednak też kwestia taka, jak przechowywanie drewna kominkowego. Jak przechowywać drewno do kominka, aby uchronić je przed wilgocią, pleśnią oraz śniegiem czy deszczem? Jak je układać? A może należy składować drewno kominkowe w domu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Blog chmura tagów
Palenie w kominku – jak robić to długo i efektywnie?
Palenie w kominku – jak robić to długo i efektywnie?

Zakup kominka pociąga za sobą konieczność wyboru opału. Właściciele mają sporo możliwości, ale wciąż to właśnie drewno jest głównym paliwem kominkowym. Jak efektywnie palić w kominku? Podpowiadamy, jak zapewnić sobie ciepło w domu bez ciągłego doglądania paleniska.

Spalanie drewna w kominku – jakie drewno wybrać?

Nie każde drewno nadaje się do kominka, a to z uwagi na zawartość żywicy. Z tego względu właścicielom kominków nie poleca się drzewa iglastego. Wielu producentów zabrania wykorzystywania tego typu drewna, a jego użycie może skutkować nawet utratą gwarancji.

Jakie drewno wybrać, aby zyskać pewność, że palenie w kominku będzie efektywne? Według specjalistów dobrze sprawdza się drewno liściaste, np. buk czy dąb, a to z uwagi na wysoką wartość energetyczną. Aby jednak nadawało się ono do kominka, musi być też dobrze wysuszone (wilgotność powinna być na poziomie od 15 do 20 proc.).

Jak układać drewno w kominku – sposób ma znaczenie

Ułożenie polan drewna w kształt indiańskiego namiotu jest efektowne, ale nie sprawdza się w przypadku kominków, a szczególnie tych, których zadaniem jest ogrzanie domu. Jak układać drewno w kominku, aby palić ekonomicznie? Znacznie lepiej sprawdza się metoda na tzw. studnię.

Technika ta polega na ułożeniu polan drewna od najgrubszego do najcieńszego. Najmniejsze kawałki drewna wraz z podpałką powinny znaleźć się na samej górze. Dodatkowo opał należy tak układać, aby nie blokować przepływu powietrza. Można to osiągnąć, układając polana na przemian prostopadle do siebie.

Jak palić w kominku, żeby było ciepło – metoda „od góry”

Palenie drewnem w kominku przy wykorzystaniu metody ułożenia polan na tzw. studnię jest niezwykle proste i dodatkowo ekonomiczne. Dlaczego? Przede wszystkim po podłożeniu ognia suche drewno szybko zaczyna się palić – pamiętać trzeba wyłącznie o zapewnieniu dopływu powietrza.

Efektywne palenie w kominku powinno gwarantować ciepło, a jednocześnie ogień nie powinien powodować zabrudzenia szyby. Z tym problemem spotyka się wielu właścicieli kominków, którzy korzystają z metody palenia „od dołu”. Dlaczego tak się dzieje? W przypadku palenia „od dołu” ogień znajduje się nisko, a to z kolei sprzyja zabrudzeniu szyby. Metoda „od góry” eliminuje to zjawisko.

Paląc w kominku „od góry”, można też zapomnieć o ciągłym dokładaniu polan do ognia. Technika ta przewiduje, że należy spalić cały opał, a następnie ponownie rozpalić w kominku. W zależności od ilości drewna, które znajdzie się w kominku, ogień będzie płonął nawet kilka godzin.

Jak palić w kominku bez dymu?

Czy rozpalanie w kominku zawsze musi wiązać się z uporczywym dymem? Niekoniecznie – ogień w kominku można rozpalić bez dymu. Opisana wyżej metoda palenia „od góry” nie tylko zapobiega powstawaniu dymu, ale również pozwala zadbać o jakość powietrza. W jaki sposób?

Technika „od góry” gwarantuje, że substancje lotne nie przedostają się do atmosfery – dopalają się one w palenisku. To z kolei pozwala ograniczyć smog, o którym w ostatnich latach mówi się niezwykle często i który coraz bardziej nam doskwiera.

Jak palić w kominku ekonomicznie – 3 rzeczy, o których warto pamiętać

Spalanie drewna w kominku wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jak prawidłowo palić w kominku? Kupując kominek, trzeba pamiętać o:

  • zapewnieniu sobie dostępu do suchego drewna – w opał najlepiej zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców,
  • używaniu podpałki – zastępowanie jej np. gazetami nie jest dobrym pomysłem, gdyż farby używane przy druku gazet mają w składzie metale ciężkie,
  • systematycznych przeglądach całej instalacji kominkowej – ich wykonanie należy powierzyć firmie, która ma doświadczenie.

Dzięki trzymaniu się powyższych wskazówek, spalanie drewna w kominku będzie ekonomiczne i będzie przebiegać bez dymu. Zadbaj o odpowiednie korzystanie z kominka!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 500 222 366
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium