Blog kategorie
Baza wiedzy o kominkach
Przechowywanie drewna – poznaj najlepsze sposoby

Każdy posiadacz kominka wie, jak przyjemnie jest ogrzać się w blasku płonącego ognia. Z tym wiąże się jednak też kwestia taka, jak przechowywanie drewna kominkowego. Jak przechowywać drewno do kominka, aby uchronić je przed wilgocią, pleśnią oraz śniegiem czy deszczem? Jak je układać? A może należy składować drewno kominkowe w domu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Blog chmura tagów
Jakie drewno do kominka wybrać?
Jakie drewno do kominka wybrać?

Drewno do kominka z drzew liściastych czy z iglastych?

Osoby stojące przed wyborem odpowiedniego drewna do kominka powinny jak najlepiej zaplanować, jaki produkt wybrać. W sezonie grzewczym na jeden kominek zużywa się średnio aż od 5 do 15 m3 opału! Jego zużycie zależy od wielu czynników. Między innymi od częstotliwości palenia, wielkości ogrzewanych pomieszczeń, wielkości komory spalania danego kominka czy pogody. Wybierając opał do kominka, warto zwrócić uwagę na wartość opałową oraz zapach podczas spalania. Pamiętaj, że jako opał nie można wykorzystywać drewna impregnowanego, lakierowanego lub pomalowanego innym chemicznym preparatem. Najlepsze drewno do kominka nie tylko pomoże utrzymać go w czystości i dobrym stanie, ale też ułatwi i umili jego użytkowanie.

Drewno z drzew liściastych

Ten rodzaj opału jest najpopularniejszym i polecanym do codziennego użytku. Do jego największych zalet należą: niewielka zawartość żywicy, równe spalanie i mała ilość dymu podczas palenia. Używając drewna z drzew liściastych, możemy znacznie zmniejszyć powstające zabrudzenia. Do najlepszego jakościowo opału zalicza się drewno twarde (na przykład z dębów, buków czy grabów), ze względu na wysoką kaloryczność. Z kolei drewno miękkie (na przykład z lipy bądź topoli) jest lżejsze, przez co daje o wiele mniej ciepła. Dla porównania opału ze względu na twardość można spojrzećna wagę 1m3 drewna z topoli, który kalorycznością odpowiada 0,54 m3 drewna z grabu. Wynika z tego, że kupując niskokaloryczne drewno, potrzebujemy go prawie 2 razy więcej, niż zaopatrując się w dobre jakościowo, twarde drewno.

Zakup lepszego opału to dobre rozwiązanie nie tylko ze względów logistycznych, ale też czasowych. Ponieważ rzadziej trzeba je dokładać podczas palenia. W celu uzyskania jak najlepszej wartości opałowej należy sezonować je przez okres od roku do dwóch lat. Wilgotność takiego opału wynosi około 15-20%, podczas gdy świeże drewno może zawierać aż do 70% wody!

Drewno z drzew iglastych

Drewno z drzew iglastych jest często odradzanym wyborem ze względu na znaczną ilość żywicy, która w kontakcie z ogniem zaczyna strzelać i tworzyć liczne zabrudzenia. Używanie tego opału wiąże się też ze znacznym wydzielaniem dymu i sadzy, która gromadzi się w przewodzie kominowym oraz na ściankach.

Rodzaje drewna z drzew liściastych

Do najpopularniejszych drzew służących jako opał należą:
- Buk – cechuje go długie i spokojne spalanie i wysoka kaloryczność. Daje dużo ciepła.
- Dąb – pali się powoli i bardzo długo. Ma przyjemny, gorzki zapach, dzięki czemu nadaje się do wędzenia. Ma wysoką kaloryczność i daje dużo ciepła.
- Grab – posiada najwyższą wartość opałową ze wszystkich. Pali się powoli i daje dużo ciepła.
- Brzoza – płonie łatwo, nawet jeśli nie była sezonowana przez długi czas. Spala się równo, ale i szybko. Ma średnią wartością opałową.
- Jesion – długo się pali i wydziela dużo ciepła. Jednak nie jest popularnym materiałem na opał, ponieważ trudno go pociąć na mniejsze kawałki.
- Drzewa owocowe – wolne spalanie, podczas którego wydziela się przyjemny zapach. Drewno z jabłoni, gruszy i wiśni używa się do wędzenia.
- Olcha – przy niewystarczającym wysuszeniu nie pali się dobrze. Jednak często używana jest do wędzenia, ponieważ nadaje potrawom aromatu i lepszego koloru.
- Topola – ma niską wartość opałową i daje mało ciepła.

Odpowiedni dobór drewna opałowego wpływa na ilość wydzielanego ciepła, zapach, a także czystość kominka. Dzięki dobremu jakościowo produktowi, nasze kominki i wkłady kominkowe będą mniej uciążliwe podczas czyszczenia. A przy odpowiedniej kaloryczności przechowywane drewno przy kominku będzie zajmowało mniej miejsca. Wybierając konkretny opał, weź pod uwagę nie tylko cenę, ale również pozostałe cechy wybranego rodzaju drewna! 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 500 222 366
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium