Paliwo
EcoDesign
Klasa
Zasobnik
Cena
-
od
do
Większość kuchni na paliwa stałe oraz pieców wolnostojących z funkcją kuchenną zbudowana jest ze stali (poza nielicznymi wyjątkami). Korzystając w powyższych filtrów, wyszukaj urządzeń spełniających Twoje wymagania. Możesz także do nas napisać biuro@extrakominki.pl lub zadzwonić: 24 366 99 44. (Pn-Pt, 8.00-16.00).
Bezpieczne i tanie ogrzewanie domu to piece na pelet
Producenci pieców wciąż rozwijają swoją ofertę i dostarczają na rynek produkty, które spełniają najwyższe normy. Podstawowym kryterium wyboru pieca jest paliwo, które chcemy w nim spalać. Pelet zaliczany jest do odnawialnych źródeł energii. Jego naturalny skład, wysoka kaloryczność i wydajność sprawiają, że staje się paliwem wykorzystywanym w coraz większej liczbie gospodarstw domowych.
Korzystanie z kotłów na pelet jest w pełni bezpieczne. Za dostarczenie paliwa do paleniska odpowiadają podajniki. Automatyka w tych kotłach sprawiła, że użytkownik nie musi angażować się w ich obsługę. Jego rola ogranicza się głównie do uzupełnienia podajnika paliwem raz na kilka dni. Pelet w piecu rozpalany jest za pomocą specjalnych grzałek, które uruchamiają się automatycznie. Aby zwiększyć bezpieczeństwo kotła, montuje się w nim samoczynny system gaszenia płomienia. Zapobiega to cofaniu się ognia i chroni przed pożarem. Czujniki temperatury na bieżąco monitorują pracę urządzenia.
Piec na pelet charakteryzuje się wysoką sprawnością i jest tani w eksploatacji. Oznacza to, że spalane paliwo jest maksymalnie wykorzystywane. Za wydajność kotła odpowiada układ automatyki. Jego zadaniem jest dobór takich parametrów spalania, by uzyskać najlepszą sprawność pieca. Inwestycja w kocioł na pelet wydaje się kosztowna. Ceny pieców zaczynają się od 8 tys. zł. Wydatek ten jednak zwraca się po pewnym czasie użytkowania. Szacuje się, że ogrzewanie peletem jest o 20% tańsze od oleju opałowego i gazu.
Zalety pieca na pelet – opinie
Użytkownicy kotłów na pelet zwracają uwagę na wiele zalet tego rodzaju ogrzewania. Wymieńmy kilka z nich.
-
Ekologiczne paliwo – pelet to czyste paliwo opałowe, które powstaje z odpadów drzewnych pozbawionych sztucznych dodatków. Efektem ubocznym spalania jest niewielka ilość popiołu, który następnie może być wykorzystany jako nawóz do roślin.
-
Komfortowa i łatwa obsługa – kotły na pelet to urządzenia zautomatyzowane i niemal bezobsługowe. Same dostosowują parametry spalania i dostarczają ogrzewanie.
-
Czystość w kotłowni – w przeciwieństwie do węgla, pelet jest paliwem, które nie brudzi pomieszczenia i łatwo go magazynować.
-
Bezpieczne ogrzewanie – piec na pelet wyposażony jest w zabezpieczenia chroniące przed pożarem.
-
Efektywność spalania na wysokim poziomie – najlepsze kotły na pelet, jak podają producenci, osiągają sprawność nawet do 97%.
-
Wygodne rozpalanie pieca – pelet to paliwo o niskiej temperaturze zapłonu. Piece na ten rodzaj paliwa wyposażone są w systemy, które rozpalają i wygaszają palenisko.
Jak wybrać piec na pelet?
Przed zakupem pieca na pelet warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Poszczególne kotły różnią się nie tylko specyfikacją, ale również wymiarami. To odpowiedź producentów na różne wielkości kotłowni. Jeżeli piec na pelet chcemy dodatkowo wyposażyć w zasobnik c.w.u., musimy dysponować odpowiednio dużą kotłownią. Troszkę więcej miejsca zyskamy, stawiając na podajniki pneumatyczne, które można umiejscowić w pewnej odległości od kotła, a nawet w innym pomieszczeniu.
Kotły na pelet wymagają podłączenia do komina. Sprawdźmy, jaką średnicę ma komin w naszym domu, a następnie wybierzmy piec dopasowany do niego. Producenci podają informacje o średnicach i wysokościach kominów.
Kupując kocioł, dopytajmy o jego serwisowanie. Istotne jest, aby przynajmniej raz w roku skorzystać z wiedzy i doświadczenia serwisanta, który dokona przeglądu kotła. Zwiększy to bezawaryjność pieca.
Postaw na naturalną metodę ogrzewania i wybierz kocioł na pelet!