Blog kategorie
Baza wiedzy o kominkach
Przechowywanie drewna – poznaj najlepsze sposoby

Każdy posiadacz kominka wie, jak przyjemnie jest ogrzać się w blasku płonącego ognia. Z tym wiąże się jednak też kwestia taka, jak przechowywanie drewna kominkowego. Jak przechowywać drewno do kominka, aby uchronić je przed wilgocią, pleśnią oraz śniegiem czy deszczem? Jak je układać? A może należy składować drewno kominkowe w domu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Blog chmura tagów
Przechowywanie drewna – poznaj najlepsze sposoby
Przechowywanie drewna – poznaj najlepsze sposoby

Każdy posiadacz kominka wie, jak przyjemnie jest ogrzać się w blasku płonącego ognia. Z tym wiąże się jednak też kwestia taka, jak przechowywanie drewna kominkowego. Jak przechowywać drewno do kominka, aby uchronić je przed wilgocią, pleśnią oraz śniegiem czy deszczem? Jak je układać? A może należy składować drewno kominkowe w domu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Składowanie drewna kominkowego

Niezależnie od tego, jakie drewno do kominka się wybierze, musi być ono suche. Tylko taki opał skutecznie ogrzeje nasz dom czy mieszkanie. Z tego powodu drewno kominkowe należy odpowiednio zabezpieczyć i składować w miejscu, do którego woda nie ma dostępu. W domu zazwyczaj nie mamy zbyt dużo wolnej przestrzeni na składowanie drewna, więc zwykle przechowuje się w nim wyłącznie ilość potrzebną na bieżąco i uzupełnia się je, gdy się skończy. W takim razie, gdzie i jak przechowywać drewno do kominka?

Układanie drewna do suszenia

Zanim jednak omówimy poszczególne sposoby przechowywania, omówimy krótko wątek układania drewna kominkowego do suszenia.

W każdym przypadku układając je przy ścianie, należy zachować odpowiedni odstęp pomiędzy kłodami drewna a ścianą. Szerokość szczeliny powinna wynosić minimalnie 5 cm, co pozwoli na zachowanie cyrkulacji powietrza i zapobiegnie zawilgoceniu ściany, a w konsekwencji rozwojowi pleśni zarówno na ścianie, jak i na kłodach drewna.

Bardzo istotne jest też odizolowanie drewna od podłoża – z tego samego powodu, co powyżej: wilgoć mogłaby doprowadzić do rozwoju pleśni, a wówczas część drewna może okazać się zupełnie nieużyteczna. Jak odizolować drewno do kominka od podłoża? Najlepiej szczapy układać na ażurowej podstawie, ok. 20 centymetrów nad ziemią.

Jak przechowywać drewno do kominka? Popularne sposoby

Przedstawiamy wybrane przez nas sposoby przechowywania drewna do kominka. Wybierz ten, który sprawdzi się w Twoim domu najlepiej.

Przechowywanie drewna kominkowego w domu

Drewno do kominka może być przechowywane w domu na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest duża wnęka tuż obok paleniska. Często takie rozwiązania projektuje się na etapie budowy domu. Zaletą takiej wnęki jest całkiem spora ilość drewna, jaką możemy przechowywać oraz walory dekoracyjne w przypadku przechowywania równych i estetycznie ułożonych szczapek. Jeśli jednak nasze drewno nie jest tak atrakcyjnie wizualnie, wnęka nim wypełniona nie będzie zbyt ładną dekoracją.

Mniej wyeksponowaną alternatywą jest przechowywanie drewna kominkowego pod paleniskiem. Podobnie jak w przypadku wnęki, drewno jest ogrzewane przez pobliski kominek i dzięki temu odpowiednio suszone. Na ścianie obok kominka można także przygotować ławę lub półkę, pod którą będziemy przechowywać niewielki zapas drewna.

Inną opcją są regały, stojaki lub kosze do przechowywania drewna. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które z łatwością dopasujesz do aranżacji salonu.

Przechowywanie drewna kominkowego w drewutni

Doskonałym miejscem do przechowywania drewna jest drewutnia, czyli niewielki domek, który możemy zakupić w sklepie z artykułami ogrodniczymi lub wykonać samodzielnie. Koniecznie trzeba pamiętać o impregnacji drewna, z którego jest wykonane.

Zastanawiając się, jak układać drewno w drewutni, warto wziąć pod uwagę parametry obiektu. Jej powierzchnia powinna odpowiadać wybranej wielokrotności palet, co jest dużym ułatwieniem, gdy przechowujemy na nich drewno. Składując opał w drewutni, musimy zapewnić wewnątrz odpowiednią cyrkulację powietrza, więc drewno powinno być odsunięte o kilka centymetrów od ścian i sufitu.

Przechowywanie drewna w ogrodzie

Drewno możemy przechowywać w ogrodzie, przy ścianie domu czy też budynku gospodarczym. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej do tego celu wybrać ścianę południową, która jest dobrze nasłoneczniona i zapewni drewnu najbardziej efektywne suszenie. Ułożone, z zachowaniem min. 5-centymetrowej szczeliny od ściany drewno możemy przykryć plandeką do przechowywania drewna. Zabezpieczy ona opał przed dostępem wody i wilgoci, a także przed promieniowaniem UV. Do przechowywania drewna w ogrodzie możemy wykorzystać również zadaszone pergole lub regały.

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kominkiem, dowiedz się jak palić w kominku.

przechowywanie drewna kominkowego

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 500 222 366
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium