Blog kategorie
Baza wiedzy o kominkach
Przechowywanie drewna – poznaj najlepsze sposoby

Każdy posiadacz kominka wie, jak przyjemnie jest ogrzać się w blasku płonącego ognia. Z tym wiąże się jednak też kwestia taka, jak przechowywanie drewna kominkowego. Jak przechowywać drewno do kominka, aby uchronić je przed wilgocią, pleśnią oraz śniegiem czy deszczem? Jak je układać? A może należy składować drewno kominkowe w domu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Blog chmura tagów
Jak czyścić kominek?
Jak czyścić kominek?

Dlaczego powinno czyścić się wkład kominkowy i wnętrze kominka?

Najważniejszymi czynnościami wpływającymi na stan kominka są czyszczenie i konserwacja. Zgodnie z przepisami sadza gromadząca się w przewodzie kominowym powinna być usuwana minimum cztery razy w ciągu roku. Aby utrzymać kominek w jak najlepszym stanie, zaleca się częstsze czyszczenie wkładu kominkowego. Zwłaszcza przy gorszej izolacji cieplnej i przy używaniu drewna drzew iglastych lub o drewna wilgotności przekraczającej 20%.

Czyszczenie kominka z sadzy jest wyjątkowo ważne ze względu na łatwopalny kreozot, który regularnie powinien być usuwany. Osadza się on na wewnętrznych ścianach przewodu. Zmniejsza przekrój komina i blokując przepływ dymu, może doprowadzić do pożaru. Kreozot osadza się również we wnętrzu wkładu. Zwłaszcza wtedy, gdy przez dłuższy czas używamy kominka ze zredukowaną mocą. Nagromadzony w tym miejscu, może spowodować korozję i przyspieszyć zużycie uszczelek. Dlatego na koniec każdego sezonu grzewczego powinno się zdjąć wewnętrzne elementy wkładu. Takie jak szamot, ruszt, płyty żeliwne czy deflektor, a następnie wyczyścić powierzchnie korpusu. Bardzo ważne jest też regularne usuwanie popiołu z kominka.

Jak czyścić szybę w drzwiczkach kominka?

Sposoby pielęgnacji szyby zależą od jej rodzaju:

- Szyby żaroodporne z kurtyną powietrzną – posiadają system nawiewu, który chroni je przed zabrudzeniami. Należy je czyścić co kilka dni, zwracając szczególną uwagę na drożność szczelin. Do mycia można wykorzystać wodę z środkiem myjącym lub lekko zmoczoną ścierkę z popiołem.

- Szyby żaroodporne i samoczyszczące – posiadają metaliczną powłokę, która znajduje się po zewnętrznej stronie paleniska. Dzięki niej nie wymagają tak częstego mycia. Należy pamiętać, aby z zewnątrz nie używać silnych środków chemicznych czy skrobaków, które mogą zarysować szybę. Aby samoczyszczenie działało poprawnie, należy używać do palenia suchego drewna z drzew liściastych, ustawiając prędkość blisko nominalnej.

Kobieta przy kominku

Sprawdzanie stanu technicznego kominka

Aby kominek był bezpieczny w użytkowaniu, należy co najmniej raz w roku przeprowadzić kontrolę regulatorów wlotu powietrza, szybra i blokady drzwiczek. Trzeba także sprawdzić, w jakim stanie są uszczelki przy drzwiach oraz szybkach. Jeśli ich stan wskazuje na uszkodzenia, powinno się je wymienić. Wszystkie ruchome elementy należy nasmarować żaroodpornym smarem. Natomiast części metalowe wyczyścić preparatami do polerowania.

Jak palić w kominku, by nie brudził się zbyt szybko?

Mówiąc o utrzymywaniu kominków i wkładów kominkowych w czystości, warto wspomnieć nie tylko o metodach na usuwanie śladów użytkowania, ale przede wszystkim – o sposobach, jak zminimalizować powstawanie zabrudzeń.

Stosując kilka prostych zasad, możesz zminimalizować przyczynę osadzania się zanieczyszczeń. Przede wszystkim rozpalanie ognia zaczynaj od rozgrzania paleniska, podpalając zgniecione kawałki papieru. Gdy temperatura wzrośnie, dokładaj pogniecione gazety. Następnie umieść pionowo niewielkie kawałki suchego drewna, dodając na końcu największe kawałki. Całość podpal w dolnej części kominka. Po czym delikatnie przymknij drzwiczki wkładu, zostawiając niewielką przerwę. Prawidłowe rozpalanie ognia zazwyczaj odbywa się przy otwartym szybrze i całkowicie otwartych wlotach powietrza. Po kilkunastu minutach, gdy ogień obejmie cały opał w kominku, zapełnij go resztą opału, dodając ok. 8-10 kg polan o średnicy nie większej niż 15 cm. Na koniec zamknij szyber i wyreguluj prędkość spalania. To, jak często należy uzupełniać opał, zależy przede wszystkim od klasy wkładu, jakości drewna oraz położenia elementów regulacyjnych. Jeśli posiadasz wkłady cechujące się wysokimi parametrami grzewczymi, możesz spodziewać się, że cykl spalania po każdym dołożeniu opału będzie wynosił więcej niż 10 godzin.

Kominek załadowany drewnem

Aby utrzymać kominek w dobrym stanie, konieczne jest regularne sprawdzanie stanu zużycia elementów i częste mycie. Dzięki coraz liczniejszym urządzeniom do czyszczenia kominka, takim jak odkurzacz do popiołu czy specjalnym środkom do pielęgnacji szyb, utrzymywanie go w nienagannym stanie nie musi być trudne. Z kolei stosując najważniejsze zasady prawidłowego palenia w kominku, można znacznie zredukować pojawiające się zabrudzenia. Zadbaj o swój kominek i ciesz się nim w chłodne wieczory! 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 500 222 366
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium