Blog kategorie
Baza wiedzy o kominkach
Przechowywanie drewna – poznaj najlepsze sposoby

Każdy posiadacz kominka wie, jak przyjemnie jest ogrzać się w blasku płonącego ognia. Z tym wiąże się jednak też kwestia taka, jak przechowywanie drewna kominkowego. Jak przechowywać drewno do kominka, aby uchronić je przed wilgocią, pleśnią oraz śniegiem czy deszczem? Jak je układać? A może należy składować drewno kominkowe w domu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Blog chmura tagów
Jak zabudować biokominek?
Jak zabudować biokominek?

Biokominki to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych kominków. Różnica ich działania polega na tym, że całą uwalnianą podczas spalania opału energię oddają otoczeniu, dzięki czemu są bardziej ekologiczne i uniwersalne. Można je umieścić w dowolnym miejscu w domu. Oprócz innego sposobu działania, biokominki cechują się także nowoczesnym wyglądem, nadając wnętrzom wyjątkowego wyglądu. Połączenie stali i szkła z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto lubi niebanalne aranżacje i elegancki styl.

Dlaczego warto wybrać biokominek?

Jako opału do biokominków używa się płynnego lub żelowego paliwa na bazie alkoholu. Dzięki temu podczas procesu spalania nie wydziela się dym ani zapach. Biokominki nie wymagają więc instalacji kominowej, co umożliwia ich przemieszczanie w dowolne miejsce. Nie tylko pomagają ogrzać pomieszczenie, ale również podnoszą wilgotność powietrza. Dlatego też wykorzystuje się je m.in. do aromaterapii. Urządzenia te cechują się również wysokim bezpieczeństwem użytkowania, a także czystością. W odróżnieniu od tradycyjnych kominków, po wypaleniu miarki płynu opałowego, w palenisku nie pozostaje popiół.

Gdzie ustawić biokominek? Jak zrobić zabudowę biokominka?

Biokominki mogą mieć inną rolę i formę zabudowy w zależności od rodzaju i umiejscowienia. Jakie rozwiązania stosuje się najczęściej?

Biokominki portalowe

Odpowiednio zabudowany kominek portalowy może stać się nowoczesną i stylową ozdobą salonu, sypialni lub innego miejsca. Zabudowanie biokominka to nic innego jak przygotowanie wnęki o danych wymiarach, umieszczenie w nim urządzenia i wykończenie ściany. Montaż jest łatwy i szybki. Liczne możliwości dekoracji takiej instalacji dają duże pole do popisu osobom, które lubią modny i nowoczesny wystrój. Najpopularniejsze materiały używane do zabudowy to ceramika, kamień oraz cegła. Jeśli dysponujesz mniejszym budżetem, możesz zdecydować się na obudowanie biokominka z płyty kartonowo-gipsowych, a następnie udekorować je według uznania.

Dodatkowym elementem do zabudowy biokominków są opaski, które służą do wykończenia zamontowanego urządzenia. Najczęściej wybiera się czarne lub metaliczne opaski ekranowe, które dodają instalacji elegancji. Z kolei osobom, które ze względów technicznych nie mogą mieć zwykłego kominka, a zależy im na tradycyjnym stylu, poleca się obudowanie biokominka klasyczną atrapą, która do złudzenia przypomina zwykłe palenisko.

Najmodniejszym sposobem na zabudowę dla wkładów, których światło i ciepło rozchodzi się na dwie strony, jest umiejscowienie ich w ścianie. Dzięki temu kominek ekologiczny może być ozdobą w dwóch miejscach jednocześnie. Na przykład w sypialni i w łazience. 

Często wybieranym rozwiązaniem jest też zabudowanie wnęki w salonie, która pomieści i ekokominek, i telewizor. Jednak wybierając taką opcję, należy pamiętać, że ciepło wydzielane z paleniska może zaszkodzić sprzętowi elektronicznemu. Dlatego odległość pomiędzy nimi powinna wynosić minimum 50 cm. Takie rozwiązanie jest praktyczne ze względu na oszczędność miejsca w niewielkich pomieszczeniach, a także eleganckie. Główne elementy salonu umiejscowione blisko siebie będą skupiać na sobie wzrok każdego, kto wejdzie do domu.

Biokominki wiszące

Biokominki wiszące, ze względu na swoje niewielkie wymiary, są idealnym dopełnieniem każdego wnętrza – salonu, gabinetu, kuchni czy przedpokoju. Łatwo wkomponować je w niemal każdą ścianę. Nawet w niedużych mieszkaniach czy kawalerkach. Mimo niewielkiej ilości ciepła są bardzo praktycznym rozwiązaniem. Oprócz funkcji dekoracyjnej często wykorzystywane są do aromaterapii olejkami eterycznymi.

Biokominki narożne

Biokominek narożny to hit nowoczesnych projektów otwartych i półotwartych wnętrz. W niebanalny sposób może łączyć na przykład salon i kuchnię lub kuchnię i jadalnię. Optycznie powiększa pomieszczenie. Zaskakuje wyglądem i stanowi wyjątkową dekorację, którą można podziwiać z dwóch stron.

Biokominki wolnostojące

Biokominki wolnostojące cieszą się popularnością ze względu na mobilność i nowoczesny wygląd. Z łatwością można je przestawiać pomiędzy pomieszczeniami, a także użyć ich jako nastrojowej dekoracji podczas przyjęcia w ogrodzie lub na tarasie. Różnorodność kształtów i projektów sprawia, że łatwo dopasować urządzenie, które dobrze będzie komponować się z różnymi wnętrzami. Taki rodzaj kominków wydziela mniej ciepła. Dlatego głownie pełni rolę dekoracyjną.

Ekokominki są wyjątkową, prostą w montażu i obsłudze dekoracją wnętrz. Można je umieszczać nie tylko w domu, ale również w mieszkaniu w bloku czy w kawalerce. Jeśli ma być stosowany tylko w wybranych porach roku, dzięki swojej mobilności można go w każdej chwili schować. Biokominki są rozwiązaniem nie tylko praktycznym, ale i ekologicznym.

Należy wziąć pod uwagę, że eko kominek nie może stanowić jedynego źródła ogrzewania w domu. Nie posiada on wystarczającej mocy grzewczej. Najczęstszym rozwiązaniem jest więc instalacja biokominka oraz centralnego ogrzewania. Jeśli jednak chcesz dodać wnętrzu odpowiedniego klimatu, wybierz ekologiczny kominek!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 500 222 366
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium