Blog kategorie
Baza wiedzy o kominkach
Przechowywanie drewna – poznaj najlepsze sposoby

Każdy posiadacz kominka wie, jak przyjemnie jest ogrzać się w blasku płonącego ognia. Z tym wiąże się jednak też kwestia taka, jak przechowywanie drewna kominkowego. Jak przechowywać drewno do kominka, aby uchronić je przed wilgocią, pleśnią oraz śniegiem czy deszczem? Jak je układać? A może należy składować drewno kominkowe w domu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Blog chmura tagów
Jak wykorzystać popiół z kominka?
Jak wykorzystać popiół z kominka?

W kominku opalanym drewnem zostaje popiół, który trzeba regularnie usuwać. Nie każdy wie, że to wcale nie odpad, a przydatny i cenny surowiec, który można wykorzystać na wiele sposobów. Poznaj najlepsze z nich i dowiedz się, jak wykorzystać popiół z kominka!

Gdzie wyrzucać popiół z kominka?

Kominki i wkłady to coraz powszechniej stosowane źródło ciepła. W domu, który opalany jest drewnem, zużywa się rocznie nawet aż kilkanaście metrów sześciennych popiołu. Jeśli kominek jest alternatywnym lub dodatkowym sposobem ogrzewania, ilość tego paliwa jest nieco mniejsza, ale nadal znacząca. W efekcie w ciągu sezonu po spalaniu drewna powstają dziesiątki kilogramów popiołu. Co można z nimi zrobić? 

Niektórzy wyrzucają go do śmietnika na odpady zmieszane. Na terenie niektórych gmin uruchomiono specjalne programy zbiórki i przeznaczono dedykowane pojemniki. Wyrzucanie resztek z paleniska to jednak marnotrawienie cennego surowca, który możemy wykorzystać jako nawóz.

Czy popiół z kominka może być nawozem?

Na pytanie: czy popiół z kominka jest dobrym nawozem, odpowiadamy: zdecydowanie tak! Popiół pochodzący z drewna drzew liściastych i iglastych zawiera cenne składniki: wapń, potas, fosfor, magnez, sód i inne mikroelementy. Można powiedzieć, że to właściwie gotowy do użycia naturalny nawóz, niewymagający żadnej obróbki. Po zmieszaniu z glebą ma właściwości użyźniające i wzbogacające – dostarcza jej wielu wartościowych elementów.

Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku zakwaszonych gleb, ponieważ odczyn popiołu jest zasadowy. Regularne nawożenie nim ziemi jest doskonałą alternatywą dla wapnowania. Istotne w tym jest jednak zachowanie umiaru, ponieważ w większości zarówno drzewa i krzewy owocowe, jak i warzywa rosną najlepiej na glebie o odczynie obojętnym. Od tej reguły są jednak wyjątki. Np. borówka amerykańska czy żurawina wolą odczyn kwasowy, więc dosypanie zbyt dużej ilości popiołu i podniesienie pH może być dla nich szkodliwe. Dlatego też zanim użyjemy popiołu jako nawozu, dobrze jest zbadać odczyn gleby i sprawdzić wymagania rosnących roślin.

Trawa w ogrodzie nawożona popiołem z kominka

Popiół z kominka na trawnik

Popiół z kominka świetnie sprawdza się do nawożenia trawnika. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, by nie wysypywać go zbyt dużo (jak każdego innego nawozu). Popiół zawiera bardzo dużo wapnia. Dlatego, jeśli nawozimy nim trawnik, rezygnujemy z wapnowania. Nie używamy także innych wieloskładnikowych nawozów przeznaczonych do trawnika, ponieważ popiół już sam w sobie zawiera dużo cennych składników, takich jak fosfor, potas, magnez, sód itp. Jedyne, co musimy uzupełnić to azot. Popiół nie zawiera go wcale, w związku z tym dobrze jest dodatkowo używać nawozu azotowego.

Popiół z kominka pod tuje

Tuje wolą lekko kwaśną ziemię, dlatego w nawożeniu ich popiołem należy zachować umiar i nie przesadzać z jego ilością. Jak już wcześniej powiedzieliśmy, dobrze jest sprawdzić wcześniej poziom pH gleby i dostosować do niego ilość używanego popiołu. Aby zrównoważyć pH, można ściółkować je również szyszkami, które delikatnie zakwaszają glebę.

Mężczyzna nawożący tuje popiołem z kominka

Popiół z kominka pod drzewa owocowe

Popiół z kominka w ogrodzie można wykorzystać także do nawożenia drzew i krzewów owocowych. Wyjątkiem są tutaj wspomniane wyżej borówka amerykańska, czarna jagoda oraz żurawina, które wolą ziemię o odczynie kwaśnym.

Jak jeszcze można wykorzystać popiół z kominka?

Zimą resztek pochodzących z paleniska jest najwięcej i trudno wykorzystać je w całości do nawożenia roślin. Wystarczy wtedy wsypać je do kompostownika. W połączeniu z azotem, którego w kompoście jest bardzo dużo, popiół stworzy pełnowartościowy nawóz, który jest nieszkodliwy nawet w większych ilościach. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby do kompostownika wrzucić wyłącznie resztki po spalaniu samego drewna. Bez barwionego drewna, gazet, czasopism czy też węgla – powstałe w trakcie ich spalania substancje są toksyczne i kumulują się w glebie.

Popiół może być też ekologicznym środkiem ochrony roślin przed ślimakami, które w niektórych ogrodach są prawdziwą plagą. Obgryzają rośliny, wyjadają plony. Aby do tego nie dopuścić, warto obsypać grządki naokoło pasem popiołu, po którym ślimakom będzie trudno się poruszać.

Popiół z kominka do wykorzystania w ogrodzie

Popiół z kominka – podsumowanie

Popiół z kominka, stosowany umiejętnie, może być skutecznym nawozem, dzięki któremu rośliny będą rosły zdrowo. Aby ułatwić sobie zbieranie popiołu, warto zaopatrzyć się w odkurzacz. W tym celu odsyłamy do materiału: Jaki odkurzacz do popiołu wybrać?. A jeśli chcesz cieszyć się estetyką i ekologią w swoim domu, sprawdź Jak wyczyścić szybę kominka bez użycia chemii.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 500 222 366
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium