Blog kategorie
Baza wiedzy o kominkach
Przechowywanie drewna – poznaj najlepsze sposoby

Każdy posiadacz kominka wie, jak przyjemnie jest ogrzać się w blasku płonącego ognia. Z tym wiąże się jednak też kwestia taka, jak przechowywanie drewna kominkowego. Jak przechowywać drewno do kominka, aby uchronić je przed wilgocią, pleśnią oraz śniegiem czy deszczem? Jak je układać? A może należy składować drewno kominkowe w domu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Blog chmura tagów
Kominek a pompa ciepła – zgrany duet czy niepotrzebne koszty?
Kominek a pompa ciepła – zgrany duet czy niepotrzebne koszty?

Sposób ogrzewania domu może zależeć od takich czynników jak koszty, ekologia, czy też walory estetyczne i wizualne w pomieszczeniu. Spełniająca wymogi i oczekiwania metoda, może okazać się wyborem dość nieoczywistym, przy którym warto połączyć ze sobą kilka rozwiązań. Sprawdź, na jakie warto się zdecydować i które najlepiej ze sobą współgrają.

Pompa ciepła i kominek – jak działają?

Biwalentne systemy ogrzewania, czyli takie, w których poza pompą ciepła występuje także tradycyjne źródło energii jak właśnie kominki, czy kotły grzewcze, mogą stanowić wybór podyktowany różnymi czynnikami. Np. ekonomią ze względu na możliwość ogrzewania własnym drewnem. Walorami estetycznymi, ponieważ kominki oczywiście tworzą w mieszkaniu wyjątkowy i przytulny klimat, a także brakiem możliwości zainstalowania innego źródła ciepła.

Kominek

Poza swoją oczywistą funkcją spełnia również rolę ozdoby, czy też elementu wystroju, z którego nie chcemy rezygnować, gdy na przykład decydujemy się na zakup mieszkania w kamienicy lub chcemy go mieć w swoim domu. Uwzględnienie kominka podczas planowania domowego systemu ogrzewania może opierać się o niezależną emisję ciepła lub też sprzęgnięcia hydraulicznego z płaszczem wodnym. Do modyfikacji kominka z płaszczem wodnym konieczne jest wyposażenie instalacji w odpowiednie, dedykowane zabezpieczenia, czuwające nad bezpieczną i bezawaryjną pracą. Należy pamiętać, że kominek do swojej pracy wykorzystuje ogień, który może spowodować przegrzanie urządzeń. Dlatego niezbędne będzie zainstalowanie np. otwartego naczynia zbiorczego. Warto również zastanowić się, czy odpowiednim dla nas rozwiązaniem będzie kominek powietrzny, czy z płaszczem wodnym.

Pompa ciepła

Ze względu na swoją specyficzną charakterystykę pracy, pompy ciepła powietrze-woda bywają niewystarczającym źródłem energii cieplnej. Przy temperaturach mocno poniżej zera ich wydajność bywa słabsza. Może to prowadzić do konieczności wykorzystania dodatkowego źródła energii cieplnej. W takich sytuacjach, jednym z popularniejszych sposobów radzenia sobie z problemem jest rozgraniczenie obiegu ciepła z pompy i kominka. Dla przykładu wytworzoną za pomocą kominka energią możemy ogrzewać kaloryfery, a energię z pompy możemy podłączyć do ogrzewania podłogowego.

Zdecydowanie mniej opłacalnym i jednocześnie znacznie bardziej skomplikowanym scenariuszem jest ten, w którym oba systemy – kominkowy i pompy ciepła – pracują równolegle w jednym obiegu. Takie rozwiązanie jest problematyczne ze względu na utrudnione utrzymanie wystarczająco niskiej temperatury wody, która wraca z instalacji grzewczej, co zapewnia optymalną pracę pompy. W tym przypadku pompa ciepła połączona jest szeregowo ze zbiornikiem buforowym, który wypełnia woda wstępnie podgrzana, a następnie łącząc się z wodą z kominka, wraca do instalacji centralnego ogrzewania.

Czy warto łączyć kominek z płaszczem wodnym z pompą ciepła?

By odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy pamiętać, o kilku faktach. Po pierwsze, aby zasilić i bezpiecznie korzystać z obu systemów tj. zarówno kominka z płaszczem wodnym, jak i z pompy ciepła, niezbędna jest energia elektryczna. Jeśli więc nastąpił spadek w przepływie mocy lub też zostaniemy całkowicie odcięci od źródła energii elektrycznej, oba systemu przestaną działać. W takich przypadkach niezbędne jest alternatywne źródło energii, które generuje dodatkowe koszty do inwestycji. Po drugie, pompa ciepła jest również systemem, który przy dużym spadku temperatury na zewnątrz może znacząco obniżyć swoją wydajność. Po trzecie, same kominki mogą być problematyczne w eksploatacji, głównie ze względu na konieczność ręcznego dokładania opału i systematyczne czyszczenie ich oraz całej przestrzeni dookoła. Należy więc dobrze rozważyć wszystkie możliwości i postawić na tę, która najbardziej nam pasuje.

Kominek z płaszczem wodnym a pompa ciepła

System pracy pompy ciepła opiera się na układach zamkniętych i ciśnieniowych. Kominki z kolei działają najczęściej w układach otwartych. Sprawne połączenie obu jest możliwe jedynie za pomocą odpowiedniego wymiennika ciepła, co z kolei generuje kolejne koszty i co równie istotne – także straty cieplne. Należy również pamiętać, że w miarę rozbudowy systemu, automatycznie wzrasta ryzyko awaryjności, gdyż każdy dodatkowy element może ulec degradacji w innym czasie.

Jeśli zatem zależy nam głównie na walorach estetycznych kominka, przy jednoczesnym zaprojektowaniu innego źródła – pompy ciepła, najtańszym i najprostszym rozwiązaniem może okazać się montaż standardowego kominka bez płaszcza wodnego, który nie będzie w żaden sposób połączony z wodnym ogrzewaniem domu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najlepszego rozwiązania dla siebie, skontaktuj się z nami!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 500 222 366
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium